Впродовж ХІ-ХVII  століть на території м. Василькова функціонувало декілька печерних пам’яток, три з котрих мали релігійне призначення.

1.Печера, котра розташовувалась неподалік криниці, котру свого часу власноруч викопав Феодосій Печерський на початку ХІ століття. Вона також була влаштована одним із засновників Києво-Печерської лаври, фундатором східнослов’янського чернецтва Феодосієм Печерським. Згадана в описах м. Василькова та була доступна для відвідування прочан до 1818 року.

2.Печерний комплекс з трьох печер ХІІІ-ХV століть. Одна з печер була печерним храмом. Це вказує на те, що тут діяв печерний монаший скит чи зароджувався монастир.

3.Печерний комплекс з декількох печер ХVI-XVII століть, печерні келії котрих влаштовані на зразок лаврських і вказують на існування тут пізнього монашого печерного чернечого скита.

Дві інші печери мають, скоріш, фортифікаційне значення.

1.Печери під валами ХV-XVII століть.

2.Підземний хід, обкладений цеглою, що вів від собору Антонія та Феодосія Печерських до каплиці.

          Одні з цих пам’яток згадуються в історичних описах м. Василькова, інші були виявлені при археологічних розвідках.

Проведення археологічних досліджень, музеєфікація та відтворення печери Феодосія Печерського, печерного храму та печерного монашого скита ХVI-XVII століть перетворить м. Васильків в одне з місць паломництва православних з східнослов’янського світу.

                                                            Олександр Бабич, історик. М. Васильків