Про знищення Васильківських валів (частина2)

Васильківському міському Голові

Вул. Соборна, 56, Васильків, Київська обл., 08600

Копії:

Міністру культури та інформаційної політики України.

01601, місто Київ, вулиця Івана Франка, 19

Прокурору Київської області

01601,  м. Київ, б-р Лесі Українки, 27/2

Неймаша Володимира Борисовича

ЗАЯВА

Шановна Наталія Олександрівно!

23.04.2021 я надіслав на ваше ім’я звернення №Н-92/09.02-05 стосовно руйнації пам’ятки археології національного значення Городища літописного міста Василіва біля будинків №№ 17, 19, 21  по вул..Головачова та 83 по вул.Соборній сучасного міста Василькова.

    У відповідь я отримав за Вашим підписом (17.05.2021 №Н-92/09.02-05) не правдиву інформацію, що зазначені у моєму зверненні пошкодження Валу Городища по вул. Головачова відбулися у 2016 році, а нових з того часу руйнувань не виявлено. Насправді у 2016 році розкопки Валу з метою влаштування автомобільних в’їздів лише тільки почалися. І саме завдяки бездіяльності  управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Васильківської міської ради екскаваторні розкопи Валу продовжувалися  до 2018 р включно до втручання місцевої громадскості. Тепер вони поступово розширюються вручну, оголюючи і руйнуючи все нові фрагменти деревяної арматури Валу. Крім того відбувається руйнація схилів та природного рослинного покрову Валу і з парної сторони вул. Головачова: вирізаються земляні тераси для грядок городини та квітів, висаджуються непритаманні екосистемі древніх валів дерева і кущі, знищуючи трав’яний покров, що формувався сотні років і утримував землю валів від розмивання опадами.

      Відповідно до статті 43 Закону України «Про охорону культурної спадщини» за незаконне проведення розкопок, інших земляних робіт на об’єкті археологічної спадщини, а також за умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин винні особи притягаються до кримінальної відповідальності в порядку, визначеною статтею 298 Кримінального кодексу України.

   Відповідно до статті 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (далі Закон) державне управління в сфері охорони культурної спадщини здійснюється спеціально уповноваженими органами до яких належить івиконавчі органи сільських, селищних, міських рад. У нашому випадку це виконавчий комітет Васильківської міської ради.

До його повноважень статтею 6 Закону віднесено зокрема:                                                                                               

1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території;                                                                         

4) забезпечення дотримання режиму використання пам’яток місцевого значення, їх територій, зон охорони;                                                                                                                 

5) забезпечення захисту об’єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження;                                                                                                                                                                                                                                8) організація відповідних охоронних заходів щодо пам’яток місцевого значення та їх територій у разі виникнення загрози їх пошкодження або руйнування внаслідок дії природних факторів чи проведення будь-яких робіт;                                                                

9) видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам’яток місцевого значення, припинення робіт на цих пам’ятках, їх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом дозволів або з відхиленням від них;                                                                                                                    

17) погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України;                                                                                            

21) застосування фінансових санкцій за порушення цього Закону.

Інші положення Закону, які мають відношення до повноважень Виконкому Васильківської міської ради в ситуації охорони археологічної пам’ятки:

Стаття 29. Обов’язки фізичних та юридичних осіб, діяльність яких може негативно позначитися на стані пам’яток

На фізичну або юридичну особу, діяльність якої негативно позначається на стані пам’ятки (створює загрозу знищення, руйнування, пошкодження, спотворення пам’ятки), покладається обов’язок вжити заходів, погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини, для запобігання такій загрозі та підтримання пам’ятки в належному стані за власні кошти.

Стаття 30. Заборона діяльності, яка створює загрозу пам’яткам

Органи охорони культурної спадщини зобов’язані заборонити будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу пам’ятці або порушує законодавство, норми і правила у сфері охорони культурної спадщини.

Нажаль, за три місяці після мого звернення до Вас жодне із перелічених повноважень Виконкому Васильківської міської ради не було реалізоване щоб зупинити злочинне знищення  пам’ятки археології національного значення і належним чином покарати його замовників та виконавців аби запобігти нових актів вандалізму по відношенню до пам’яток історії України та Європейської цивілізації.  

   Єдина дієва  реакція на моє звернення з боку управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Васильківської міської ради – паперові листочки з попередженням про недопустимість руйнування об’єктів культурної спадщини, розвішані співробітниками сектору охорони культурної спадщини, виглядали принаймні беззубо і смішно після того як понад 10 років вздовж Валу по вул. Головачова стояли металеві стенди з надписами подібного змісту і схемами земляних споруд Городища древнього Василькова. Тобто люди, які живуть тут і знищують Вали роблять це свідомо. Вони продовжуватимуть це і надалі поки влада міста виставлятиме себе на сміх граючись у відписки і обіцянки скласти протокол про паркан. До речі, паркан на Валу Дитинця між садибами 81 і 83 по вул..Соборній досі стоїть, закриваючи від сторонніх очей будівництво, що там продовжується.

Ситуація, що склалася може кваліфікувати як не відповідність посадових осіб займаним посадам;  злочинна бездіяльність, яка може мати особливо важкі наслідки або навмисне ігнорування Закону з метою отримання не правомірної вигоди.

В зв’язку з цим повторно прошу терміново вжити ефективні, передбачені Законом і повноваженнями міськради, дії для припинення руйнації Валів Городища древнього Василькову, для їх відновлення за рахунок зловмисників та для унеможливлення таких ексцесів у подальшому.

Щиро сподіваюсь, що Ви як людина котрій багато виборців віддали свої голоси саме завдяки Вашій риториці про важливість історичної спадщини Василькова, проявите рішучість та наполегливість і наведете лад в її збереженні, користуючись повноваженнями посади міського голови Василькова.

З повагою.

В.Б.Неймаш

28 липня 2021р.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.