Лавриненков Володимир Дмитрович

03
Лавриненков Володимир Дмитрович

Лавриненков Володимир Дмитрович народився 17 травня 1919 року в селі Птахіно Почінковского району Смоленської області в сім’ї селянина. У 1934 році закінчив семирічку і вступив до школи фабрично-заводського учнівства. Працював столяром і одночасно займався в аероклубі. У 1940 році призваний до лав Червоної Армії. У 1941 році закінчив Чугуївське військове авіаційне училище. Залишений в ньому інструктором. Потім служив інструктором в Чернігівській військової авіаційної школи.

04
Лавриненков В. Д.

На фронт потрапив в розпал Сталінградської битви. Бойовий рахунок відкрив 5 серпня 1942 року. За місяць боїв льотчик 651-го винищувального авіаційного полку 102-ї винищувальної авіаційної дивізії Сталінградського корпусного району протиповітряної оборони сержант В.Д. Лавриненков збив 16 ворожих літаків. Наприкінці жовтня 1942 року переведений в 9-й гвардійський Одеський винищувальний авіаційний полк 8-ї повітряної армії Південно-Західного фронту. Воював під Батайській і Ростовом-на-Дону. В 9-му гвардійському винищувальному авіаційному полку В.Д. Лавриненков отримав позивний «Сокіл» і обрав номером свого літака — дату свого народження — «17». Незабаром позивний «Сокіл-17» гримів по всьому фронту. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 травня 1943 року за 322 бойових вильоти, 78 повітряних боїв, 16 особисто і в групі 11 збитих літаків противника гвардії молодшому лейтенанту Володимиру Дмитровичу Лавриненкову присвоєно Звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 957).
В серпні 1943 року потрапив до німецького полону. Його відправили до Берліна для допиту, але в дорозі він разом з іншим льотчиком вночі вистрибнув з поїзда, який йшов на повній швидкості за маршрутом Київ-Фастів та зник. Таємно пройшовши Васильківський та Обухівський райони дійшов , до Дніпра переправився на лівий берег Діпра та протягом трьох місяців воював у партизанському загоні імені В.І.Чапаєва під командуванням А.,В. Тканко. Потім повернувся у свій полк, отримав звання гвардії капітана і здобув свою 28-ю особисту перемогу, збивши Ю-88 над дніпровськими плавнями. З жовтня 1943 по травень 1944 року воював у небі Криму. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 липня 1944 року за відвагу і мужність в боях, успішне командування ескадрильєю, 34 збитих ворожих літаків особисто гвардії майору Володимиру Дмитровичу Лавриненкову вдруге присвоєно Звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 20).

01
Герой Советского Союза Гвардии старший лейтенант Владимир Дмитриевич Лавриненков

У серпні 1944 року гвардії майор В.Д. Лавриненков став командиром 9-го гвардійського Одеського винищувального авіаційного полку, того самого полку, в який у вересні 1943 року він прийшов льотчиком, старшиною за званням, і де став визнаним радянським асом. Полк під командуванням В.Д. Лавриненкова закінчив перенавчання на нових літаках «Лавочкін-7» і незабаром знову бився з німецькими загарбниками в небі Прибалтики, Східної Пруссії і над Берліном.
У числі з’єднань і частин, які відзначилися при штурмі Кенігсберга, був відзначений і 9-й гвардійський винищувальний авіаційний полк, особовий склад якого Наказом Верховного Головнокомандувача Маршала Радянського Союзу І. В. Сталіна від 10 квітня 1945 року був удостоєний подяки. Під командуванням В.Д. Лавриненкова 9-й Одеський гвардійський Червонопрапорний винищувальний авіаційний полк заслужив 11 подяк Верховного Головнокомандуючого і був удостоєний нагородження орденом Суворова. Усього в роки війни В.Д. Лавриненков здійснив 488 бойових вильотів, в 134 повітряних боях збив особисто 35 і в групі 11 літаків противника. Після закінчення Великої Вітчизняної війни служив у військах протиповітряної оборони. У 1945-1946 роках був командиром авіаполку. У 1948 році закінчив Військову академію імені М.В. Фрунзе. У 1949-1951 роках командував авіаційною дивізією. З 1951 року — начальник навчального центру винищувальної авіації ППО країни, потім слухач Військової академії Генерального штабу, яку закінчив в 1954 році. У 1955-1962 роках — командувач винищувальної авіації армії ППО, в 1962-1968 роках — 1-й заступник командувача маршала авіації тричі Героя Радянського Союзу Покришкіна О.І. 8 — ї окремої армією ППО (місто Київ), в 1968-1977 роках — командувач 8-ї окремої армією ППО (місто Київ). Постійно знаходився у щтабі та авіаційних полках Васильківської дивізії ППО. У 1971 році В.Д. Лавриненкову було присвоєно військове звання «генерал-полковник авіації».

02
Нагороди  В.Д. Лавриненкова (експозиція в музеї ВВв місто Київ)

З 1977 року начальник штабу — заступник начальника Цивільної оборони Української РСР, в 1984-1988 роках — військовий консультант Військової академії військової ППО імені Маршала Радянського Союзу А.М. Василевского (місто Київ) (з 1986 року — Військова академія ППО Сухопутних військ). Був депутатом Верховної Ради Української РСР 7-го скликання. Жив у Києві. Помер 14 січня 1988 року.

07
Пам’ятник Лавриненкову В.Д. нf Байковому цвинтарі

Похований в Києві на Байковому кладовищі. Нагороджений двома орденами Леніна, орденом Жовтневої Революції, шістьма орденами Червоного Прапора, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня, орденом Червоної Зірки, медалями. Бронзовий бюст Героя встановлений в місті Починок Смоленської області. У Києві, на будинку де жив Герой, встановлена меморіальна дошка.

05
Пам’тна меморіальна дошка Лавриненкову ВД. м. Київ, вул. Грушевського 34-а

В місті Василькові військове містечко № 11 носить назву Двічі Героя Радянського Союзу Лавриненкова, в 2000 році на території військового містечка відкрито пам’ятник Герою. Один з класів Васильківської ЗОШ № 8 має музей Лавриненкова В.Д., Васильківська міська організація ветеранів та організація ветеранів військового містечка підтримують постійний зв’язок з рідними Лавриненкова В.Д.

Олексій Шекера

06
Пам’ятний знак Двічі Герою Радянського Союза В.Д. Лавриненкову (1919-1988рр.). 2000р. Військове містечко, місто Васильків

 

Лавриненков Володимир Дмитрович: Один комментарий

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.